Özgür Haberci © 2022-2024 Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İş Dünyası
  3. Applied Value Group, 2022’yi 375 milyon dolar ciroyla kapattı

Applied Value Group, 2022’yi 375 milyon dolar ciroyla kapattı

Netaraf Netaraf -
2 0

Yatırım, yönetim danışmanlığı ve sosyal sorumluluk projeleri alanlarında faaliyet gösteren Applied Value Group, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 15 büyüyen şirket, yılı 375 milyon dolar ciroyla kapatırken, 2023’te de cirosunu ortalama yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyor. Applied Value Group Türkiye CEO’su Reyhan Baylan, “2022’de birçok şirketimize ciddi capex yatırımları yaptık ve bazı şirketlere de ortak olduk.

Türkiye’de de yurtdışında incelediğimiz sektörleri eş zamanlı olarak değerlendiriyoruz, bu kapsamda geçtiğimiz yıl ülkemizde 3 şirkete, toplamda 2,5 milyon dolar yaptık. 2023’te ülkemiz için daha büyük bir ekip ve daha fazla yatırım da dahil olmak üzere pek çok planımız var.” dedi.

30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve bünyesinde; sağlık, teknoloji, gıda, medya, biyo teknoloji, inşaat, madencilik, yazılım, siber güvenlik, finans/mikrokredi gibi farklı sektörlerden 50’yi aşkın şirket bulunan Applied Value Group yatırımlarına devam ediyor. 2022’de yüzde 15 büyüyen şirket, yılı 375 milyon dolar ciroyla kapatırken, 2023’te de cirosunu ortalama yüzde 20 artırmayı hedefliyor. 

Grup, geçtiğimiz yıl sağlıklı atıştırmalık markası CEZY’ye 2 milyon TL ve Türk mühendis, girişimci Batuhan Tosun’un Amerika’da kurduğu yeni nesil bütünleşik dijital istihbarat ürünü geliştiren CatchProbe Intelligence Technologies Corporation’a da 1 milyon dolar yatırım yaptı.

“Yatırımların kısa vadeli sonuçlarına odaklanmıyoruz”

Yatırımlarının temelinde uzun vadeli taahhüt, şirket yapısında yapılacak iyileştirmeler ve büyüme stratejisinin yer aldığının altını çizen Applied Value Group Türkiye CEO’su Reyhan Baylan, “Grup olarak yatırımlarımızın kısa vadeli sonuçlarına odaklanmıyoruz, bu strateji paralelinde 2022’de birçok şirketimize ciddi capex yatırımları yaptık ve bazı şirketlere de ortak olduk. İsveç’te yer alan demir çelik şirketlerimizde hem makine hem de emlak yatırımlarımız oldu, aynı zamanda Türkiye’den de bir çelik profil üretim hattı sipariş verdik. Gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketlerimizde büyük bir dikey tarım yatırımı gerçekleştirdik. Siber güvenlik sektörüne de yeni nesil bütünleşik dijital istihbarat ürünü geliştiren CatchProbe Intelligence Technologies Corporation’a yaptığımız yatırım ile girdik. Satın alma yazılımında SaaS servisi sunacak girişimimize ise yatırım yapmayı sürdürdük.” dedi.

“2022’de yatırım yaptığımız şirketler büyümeyi sürdürdü”

2023’te yatırımcıların odaklanacağı teknolojilere de dikkat çeken Baylan, “2023’te en çok yatırım almasını öngördüğümüz teknoloji, iş modeli ve sektörler arasında; siber güvenlik, bambu orman yatırımı, güneş enerjisi hücrelerini taşıyan donanım üreticileri ve bilişim teknolojisi sektörü geliyor. Bizler de bu alanlarda faaliyet gösteren kurumlara odaklanmayı sürdüreceğiz. 2022 büyük başarılara imza attığımız bir yıl oldu. Gıda sektöründe operasyonlarına devam eden ‘Bake My Day’ şirketimiz yüzde 30 büyüdü. Amerika’da depo ve fabrika inşaatı alanında faaliyet gösteren ‘Division 5’ inşaat şirketimizle de hem ciro hem de karlılıkta artış yaşadık. İsveç’te faaliyetlerini sürdüren, yüksek alaşımlı özel çelik üretimi gerçekleştiren ‘Soderfors Steel’ ise yüzde 40 civarında büyüme kaydetti.” diyor.

“Aktif bir operasyon süreci yönetiyoruz”

2023’te global anlamda ekonomik resesyonun sürmesini beklediklerini açıklayan Reyhan Baylan, “Önümüzdeki dönemde enflasyon ile mücadelede faiz artışlarını görmeye devam edeceğimizi öngörüyoruz. Applied Value Group olarak faiz artışlarına çok hassas olmamakla beraber; hammadde, enerji ve ulaşım maliyetlerindeki artışlardan daha çok etkileniyoruz. 2023’te de hem danışmanlık operasyonlarımızdan hem de portföy şirketlerimizden edindiğimiz bilgi ve tecrübemizi katma değer elde etmek için kullanmaya devam edeceğiz. Bizleri farklı kılan unsur pasif bir tutum yerine yatırımlarımızda aktif bir yaklaşım göstermemiz. Bu kapsamda yatırım yaparken çoğunluk hissedarı olmayı tercih ediyoruz ve işletmeleri büyütmek için aktif bir operasyon süreci yönetiyoruz.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir