Özgür Haberci © 2022-2024 Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İş Dünyası
  3. Solar 3GW Yön. Kur. Bşk. TURHAN: Enflasyon ve Cari Açığı Düşürmenin Yolu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanmak

Solar 3GW Yön. Kur. Bşk. TURHAN: Enflasyon ve Cari Açığı Düşürmenin Yolu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanmak

Netaraf Netaraf -
2 0
  • Türkiye’de güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşması için çalışmalar yapan Solar3GW, dahaucuzelektrik sitesinde Türkiye’de elektrik maliyetlerinin yarı oranında düşebileceğini ortaya koyuyor 
  • Solar 3GW Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Bahadır Turhan, güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesinin 2.5 katına çıkarılması durumunda, Türkiye’de elektrik üretim fiyatının yüzde 43 daha ucuz olabileceğini söyledi
  • Turhan: “Güneş ve rüzgar kapasitemizin artırılması cari açığımızı ve enflasyonu düşürecek. Bugün yaşadığımız pek çok zorluktan kurtulmanın anahtarı yenilenebilir enerji kapasitemizi artırmak” 

Türkiye hem sınırsız hem de ham madde maliyeti olmayan enerji kaynakları rüzgar ve güneşte büyük bir potansiyele sahip. Son yıllarda rüzgar ve güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi yatırımlar yapıldı. 2021 yılı verilerine göre, elektrik üretiminde rüzgarın payı yüzde 9.4, güneşin payı da yüzde 4.2’ye yükseldi. Ancak, tüm dünyada fiyatları giderek artan doğal gaz ve kömür gibi fosil yakıtlar halihazırda Türkiye’nin elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 60 paya sahip. 

‘Her yıl 3GW güneş enerjisi’ hedefi doğrultusunda çalışan Solar3GW, dahaucuzelektrik sitesinde güneşin ve rüzgarın elektrik üretimindeki payının artırılmasıyla maliyetlerin ne kadar düşürülebileceğini ortaya koyuyor.

İstanbul Kadıköy’de kurulan kioskta dahaucuzelektrik sitesini inceleyen vatandaşlar, elektrik maliyetlerinin güneş ve rüzgar kaynakları kullanıldığında ne kadar azalacağını hesapladı. Solar3GW Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Bahadır Turhan, siteyi tüketicilere elektrik üretim maliyetlerini düşürmenin mümkün olduğunu göstermek amacıyla kurduklarını ifade etti.

Turhan, “Bugün yenilenebilir enerji kapasitemizi artırmak sadece ekonomik değil ekolojik olarak da çok büyük önem arz ediyor. Diğer yandan teknolojik gelişmelerle birlikte son 10 yılda güneş santrallerinin maliyetleri dolar bazında yaklaşık yüzde 65, rüzgar santrallerinin maliyetiyse yaklaşık yüzde 45 oranında düştü. 2020 yılından bu yana da tüm dünyada güneş ve rüzgar yatırım maliyetleri kömür yatırımlarından daha düşük” dedi. 

GÜNEŞ YATIRIMLARI GEÇMİŞE ORANLA DAHA UCUZ

Türkiye’de 2010 senesinde 1 MW güneş enerjisinin yatırım bedelinin yaklaşık 2.5 milyon dolar olduğunu belirten Turhan, bugün rakamın 700 bin dolara kadar düştüğünü, pandemiden önce ise 500 bin dolarların altında olduğunu vurguladı. Turhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Güneş ve rüzgar kapasitemizin artırılması cari açığımızı düşürecek. dahaucuzelektrik’da bunu ortaya koyduk. Daha fazla güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak elektrik maliyetini azaltmak mümkün. Enerji fiyatlarının ucuzlaması enflasyonu düşürecek. Bugün yaşadığımız pek çok zorluktan kurtulmanın anahtarı yenilenebilir enerji kapasitemizi artırmak. Bunların üzerine bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon ‘AR-GE ve Yenilik Atılımı’ Koordinasyon Toplantısı’nda belirttiği gibi, hedefimizi gerçekleştirme yolunda en önemli silahımız yenilenebilir enerji gücümüzü artırmak.

Ülkemizde pek çok yeni teşvikler, destek programları açıklanıyor. Bununla berabere 2053 net sıfır karbon hedefimizi gerçekleştirirsek dış politika anlamında çok ciddi mesafe alacağız çünkü dünyada karbonsuzlaştırma dış politikayı da şekillendiriyor. Bunu yapmayan ülkeler yalnızlaşacak.”

 

KAPASİTE ÜÇ KATINA ÇIKARSA ELEKTRİK YÜZDE 50 UCUZLAYABİLİR
 
Turhan, üretimde rüzgar ve güneşin payı arttıkça, elektrik maliyetlerinin, dolayısıyla tüketicilerin elektrik giderlerinin azalacağını vurguladı: “Nitekim geçtiğimiz 10 yılda planlanan rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının tamamı hayata geçirilebilseydi, Türkiye’nin güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesinin yaklaşık iki katına çıkması, elektrik üretim fiyatının da buna bağlı olarak bugünkü seviyesinden yüzde 25 oranında düşmesi mümkündü. Bunun ötesinde, güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesinin 2,5 katına çıkarılması durumundaysa, elektrik üretim fiyatı yüzde 43 daha ucuz olabilirdi. Rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesinin 3,5 katına çıkarılmasıyla elektrik üretim maliyetinin neredeyse yarıya ineceği, yani bugüne kıyasla elektrik fiyatının yarı yarıya ucuz olabileceğini görebiliyoruz. Türkiye yine de güneş ve rüzgar yatırımlarında geç kalmış değil, bu konuda çok ciddi ve büyük bir potansiyele sahibiz. Her yıl güneş ve rüzgar enerjisinde en az 3’er GW yatırım yapabilecek potansiyelimiz var.”

dahaucuzelektrik’daki elektrik piyasası senaryolarının hesaplamalarını yapan enerji danışmanlık şirketi APlus Enerji Ortağı Volkan Yiğit ise dahaucuzelektrik için yaptıkları hesaplamalarda Türkiye elektrik piyasasına yönelik geliştirdikleri tahmin modeli AVIEW MarketSim’i kullandıkların belirtti. Yiğit, güneş ve rüzgar enerjisinde kapasite artışını öngören senaryolar incelendiğinde, elektrik fiyatlarında önemli bir düşüş olabileceğini söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir