Özgür Haberci © 2022-2024 Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İş Dünyası
  3. Yarıyıl tatilinde yola çıkacaklara hatırlatma!

Yarıyıl tatilinde yola çıkacaklara hatırlatma!

Netaraf Netaraf -
2 0

Yarıyıl tatili aileler için küçük bir mola anlamına geliyor. Tatili fırsat bilip yola çıkacaklar için faydalı tavsiyelerde bulunan Continental, sürücülere lastiklerini kontrol etmeden yola çıkmamalarını öneriyor.  

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte farklı şehirlerdeki ailelerini ziyaret etmek isteyenler ya da ailece kış tatiline çıkmak isteyenler yollarda olacak. Güvenli yolculuk için özellikle kış koşullarında  sürücülerin daha fazla dikkatli olması gerekiyor. Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental, sömestir tatilinde yola çıkacaklara önemli tavsiyeler bulundu.

Doğru lastik basıncıyla seyahat edin

Lastiklerin mutlaka mevsimine uygun seçilmesi gerekiyor. Kış sezonunda araçların dört lastiğinin de kış lastiği olması kritik önem taşıyor. Kış lastikleri kadar önemli bir diğer madde ise lastik basıncı.  Lastik basıncını kontrol etmek neden bu kadar önemli? Çünkü doğru şişirilmiş lastiklerin yakıt verimliliği ile doğrudan bir ilişkisi var. Ayrıca daha güvenli ve daha uzun ömürlü olduklarından daha az patlama veya düzensiz sırt aşınması olasılığı bulunuyor. Bu yüzden özellikle uzun bir yolculuğa çıkmadan önce, her iki ila dört haftada bir lastik basıncının kontrol edilmesi, ölçümün de lastikler soğukken yapılması öneriliyor. 

Diş derinliğini ve aşınmaları kontrol edin

Islak ve karlı hava koşullarında güvenli sürüş için lastiklerin diş derinliği, desen tasarımı ve sırttaki kauçuk bileşimi de oldukça önemli. Yağışlı havalarda suda kızaklamayı önlemek için uygun diş derinliği çoğu ülkede yasal olarak minimum 1,6 mm’dir. Daha düşük diş derinliği ıslak veya karla kaplı yollarda frenleme performansını ve suda kızaklama riski de artırdığından, lastikleri düzenli olarak kontrol etmek, ıslak ve karlı yollarda hızı azaltmak ve lastikleri zamanında değiştirmek büyük önem taşıyor. 

Lastik sırtındaki düzensiz aşınma belirtilerine karşı da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü düzensiz aşınma, lastik sırtının olumsuz koşullarda yolu kavrama yeteneğini azaltıyor. Continental, lastik yanaklarında oyuklar, kesikler, çıkıntılar veya başka düzensizlikler olup olmadığını kontrol etmeyi öneriyor.

Rot balans ayarını doğru yapın

Yolda beklenmedik sürtünme ve sarsıntılar, rot balans ayarını bozarak lastiklere zarar veriyor. Yanlış rot balans ayarı ise düzensiz ve aşırı diş aşınmasına yol açıyor. Continental yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçiş yaparken veya yüksek hızlarda sürerken aşırı titreşim gibi uyarı işaretleri ile karşılaşılması durumunda, rot balans ayarının mutlaka kontrol edilmesini tavsiye ediyor.

Araca fazla yük bindirmeyin

Bir aile yolculuğunu planlarken, bagaja çok fazla eşya, bavul yüklemek cazip gelebilir. Ancak Continental bir aracı aşırı yüklemenin lastiklerin ömrünü kısalttığını bildiriyor. Her 90 kg ekstra ağırlık, yakıt tasarrufunu litre başına 0,42 km azaltabiliyor. Bu nedenle, aracın maksimum yük kapasitesinin aşılmaması öneriliyor.

Uzun sürüşlerde düzenli molalar verin!

Yorgunken araba kullanmak tehlikelidir. Yorgunluk nedeniyle sürücüler çukurlar, yol enkazı ve trafikte ani duruşlar ve kalkışlar gibi potansiyel tehlikelere karşı daha az tetikte olabiliyor. Bu nedenle kahve ve atıştırmalık için düzenli molalar verilmesi tavsiye ediliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir